250 najlepších fintech firiem roka 2020

Odvetvie finančných služieb naďalej priťahuje technologické firmy, ktoré menia spôsob, akým ľudia a podniky míňajú, požičiavajú si, šetria i investujú. A to všetko od kapitálových trhov cez poistenie a digitálne bankovníctvo po správu majetku. Do Fintech 250 patria tie najsľubnejšie spoločnosti z celého sveta.

Spoločnosť CB Insights predstavila tretí ročník Fintech 250. Ide o zoznam 250 najlepších súkromných fintech spoločností využívajúcich technológiu na transformáciu finančných služieb. Skupina týchto 250 firiem získala od roku 2015 celkové financovanie približne 49,2 miliárd dolárov, čo zahŕňa 900 obchodov, či ide o startupy v rôznych investičných fázach vývoja, od spoločnosti v počiatočnom štádiu až po najviac financované unicorn-y.

Firma CB Insights vychádzala zo 16 000 firiem, z ktorých zostavila zoznam 250 najlepších fintech firiem. Tieto firmy boli vybrané na základe niekoľkých kritérií vrátane údajov predloženými firmami, ich obchodnými modelmi, hybnej sily na trhu a Mosaic skóre – vlastného algoritmu spoločnosti CB Insights, ktorý meria celkový zdravotný a rastový potenciál firmy.

Vyššie uvedená mapa trhu Fintech 250 kategorizuje spoločnosti na základe hlavnej oblasti zamerania. Kategórie sa navzájom nevylučujú.

INVESTIČNÉ ZAUJÍMAVOSTI
Jednorožce: 32 z 250 spoločností (13%) je od ich posledného kola financovania ohodnotená na alebo nad 1 miliardu dolárov.
Trendy financovania: K 26. augustu tohto roka získalo týchto 250 súkromných spoločností kapitálové financovanie vo výške 10,3 miliárd dolárov prostredníctvom 120 obchodov.
Mega rounds: Od 2019 sa uskutočnilo 87 miliónových kôl investícií (100 miliónov dolárov +), z toho 35 v roku 2020.
Globálne zastúpenie: z rebríčka Fintech 250 má 46% spoločností sídlo mimo USA. Po USA, je Veľká Británia domovom najviac 38 firiem, potom nasleduje India s 20.
Najlepší VC investor: Ribbit Capital je najaktívnejším investorom v tohtoročnom rebríčku Fintech 250. Od roku 2018 sa spoločnosť Ribbit zúčastnila 45 obchodov, počítajúc s investíciami do spoločnosti Hippo, Nubank, Upgrade, Robinhood a BharatPe.
Najlepšie obchody roka 2020: Spoločnosť Grab získala v prvom kvartály tohto roka v sérii I sumu 856 miliónov dolárov za účasti investorov Mitsubishi UFJ Financial Group a TIS INTEC Group.
Najviac financované: Grab je najlepšie financovaná spoločnosť na zozname Fintech 250, ktorá od roku 2014 vyzbierala v 22 kolách približne 9,7 miliárd dolárov.

Zoznam top startupov a najlepšie financovaných firiem zoradených podľa kategórie.


KATEGÓRIE
Účtovníctvo a financie: AvidXchange
Správa majetku: Addepar
Podnikateľské pôžičky a financie: BlueVine
CKapitálové trhy: Trumid
Základné bankovníctvo a infraštruktúra: Symphony
Úverové skóre a analýzy: Future Finance
Crypto: Coinbase
Digitálne bankovníctvo: Nubank
Finančné služby a automatizácia: Unqork
Nešpecifikované pôžičky a trhy: Konfio
Poistenie: Oscar Health
Mobilné peňaženky a peňažné zásielky: Grab
Spracovanie platieb a siete: Stripe
Mzdy a benefity: Gusto
Osobné financie: Varo Money
POS a spotrebiteľské pôžičky : Klarna
Nehnuteľnosti a hypotéky: Figure Technologies
Regulácia a dodržiavanie predpisov: Onfido
Retailové investovanie a sekundárne trhy: Robinhood

Kompletný zoznam všetkých firiem s podrobným popismi nájdeš na domovskej stránke CB Insights po získaní účtu na ich stránke.

5 1 vote
Hodnotenie článku
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x