Palantir

Komplementarita medzi počítačmi a ľudmi je jedna z ciest ako vybudovať skvelé podnikanie. Peter Thiel (autor knihy Od nuly k jednotke) túto myšlienku pochopil už pri PayPal-e a s rovnakou myšlienkou sa pustil do startupu Palantir. Peter Thiel nahovoril bývalého spolužiaka Alexa Karpa a vývojára softvéru Stephena Cohena na nový startup. Hlavnou myšlienkou bolo použiť hybridný prístup človek – počítač z bezpečnostného systému z spoločnosti PayPal na identifikáciu teroristov a finančných podvodov. Keďže o niečo takéto mala záujem samotná FBI, rozhodli sa v roku 2004 založiť softvérovú firmu Palantir, ktorá by pomáhala ľuďom porozumieť navzájom si odporujúcim zdrojom informácií. O desať rokov neskôr firma smerovala dosiahnuť tržby vo výške jednej miliardy dolárov a jeho softvér nazval magazín Forbes „zabijackou aplikáciou“, pretože údajne pomohol vláde lokalizovať Usámu bin Ládina. Tu sa sám Peter obhajuje, že s danou operáciou nemali nič spoločné a ani nemal bližšie podrobnosti o spomínanej operácii.

CIA a NSA patria medzi najväčšie špionážne agentúry v USA a každá z nich má iný prístup k analýze hrozieb. CIA vedú špióni, ktorí dávajú prednosť ľuďom. Tým, že sa analytici CIA musia prehrabávať veľkým množstvom informácií, veľmi ťažko identifikujú tie najvážnejšie hrozby. Stratégovia z NSA dávajú prednosť počítačom. Lenže samotné počítače nevedia jednoznačne rozhodnúť, či niekto plánuje teroristický akt.

Cieľom Palantiru je tieto protichodné prístupy prekonať. Jeho softvér analyzuje údaje, ktorými ho zásobuje vláda. Napríklad záznamami telefonických rozhovorov radikálnych duchovných v Jemene a podozrivé aktivity signalizuje školenému analytikovi, ktorý sa na ne zameria. Okrem toho sa analytikom pomocou softvéru od Palantir podarilo predvídať miesta kam povstalci v Afganistane umiestnia výbušniny. Alebo sa im podarilo rozbiť najväčší gang s detskou pornografiou na svete. Ako ďalšie sa im podarilo za pomoci moderného spôsobu odhaľovania podvodov usporiť komerčným bankám i vláde Spojených štátov milióny dolárov. Dokonca v zdravotníckom segmente sa analytikom podarilo podporovať Centrá pre liečenie a prevenciu chorôb v boji proti prepuknutiu vrodených ochorení.

Toto všetko umožnil softvér od Palantiru v spolupráci s ľudskými analytikmi, prokurátormi, vedcami a profesionálmi z oblasti financií. Preto bez ich aktívneho zapojenia by bol softvér bezcenný. Preto kombinácia softvéru a človeka má veľký význam a aj budúcnosť. Navyše na podobnom princípe vznikol LinkedIn. Ale to je už iný príbeh.

Predstavitelia spoločnosti Palantir plánujú vstúpiť na burzu na čele s Alexom Karpom. Lenže od svojho vzniku spoločnosť nebola v zisku. Hlavný dôvod je, že podstatná časť finančných prostriedkov šla na výskum a vývoj. O tom som písal v článku Vstup nových technologických firiem na burzu. Ak by ťa zaujímali podrobnosti o žiadosti v SEC, to nájdeš na tejto adrese.

Domovská stránka: www.palantir.com

Názor na firmu
Palantir má vo svojom čele skvelých zakladateľov a k tomu zaujímavý analytický softvér. Za spoločnosťou stoja podporovatelia z Venture kapitálových fondov, ktorí majú veľké očakávania. Na druhej strane existujú odporcovia tejto spoločnosti, že je naviazaná priamo na vládne inštitúcie USA. Za mňa fajn firma so zaujímavým príbehom, ale do IPO sa nechystám.

Ak vieš niečo bližšie o Palantire, poteším sa, keď podelíš o informácie/zážitky, ktoré môžem sem pridať.

Photo: Unsplash / Michael Dziedzic

5 1 vote
Hodnotenie článku
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x