Tiché nákupy Apple

Applu sa niekoľkokrát dramatickým spôsobom podarilo zmeniť spôsob, akým žijeme a pracujeme. V tomto je kalifornská spoločnosť historickým priebojníkom. Rovnako je pre ňu veľmi známe, že je veľmi tajnostkárska, aspoň čo sa týka nových produktov, na ktorých pracuje. Dokonca veľa ruchu neurobí, keď v tichosti kupuje menšie spoločnosti a startupy.

Z historického hľadiska Apple nevykonáva akvizície veľkých podnikov a dokonca ani vo vyššom finančnom objeme. Niektoré z veľkých akvizícií spoločnosti Apple v minulosti zahŕňali kúpu spoločnosti NeXT Steva Jobsa kvôli jeho návratu do Apple a aj kvôli operačnému systému NeXTSTEP v roku 1996 za 400 miliónov dolárov, izraelského výrobcu flash radičov Anobit za 500 miliónov dolárov, aplikáciu Shazam v roku 2017 za 400 miliónov dolárov a v roku 2014 vykonal akvizíciu spoločnosti Beats v hodnote 3 miliárd dolárov. Fúzie a akvizície tohto rozsahu sú naozaj veľmi ojedinelé.

Za posledné tri roky Apple kúpil okolo 30 spoločností, aj keď časť z nich stále ostáva tajomstvom. Oficiálne známe sú na zozname nižšie:
Laserlike – startup strojového učenia zo Silicon Valley, ktorého kúpa bola oznámená v marci 2019.
Stamplay – startup programového rozhrania (API), ktoré získala v marci 2019.
PullString – startup zo San Francisca pre vytváranie hlasových aplikácií, o ktorom Axios informoval vo februári 2019.
DataTiger – startup digitálneho marketingu z Británie, o ktorom informovala agentúra Bloomberg vo februári 2019.
Platoon – startup hudobnej distribúcie, kde kúpa bola realizovaná v decembri 2018.
Silk Labs – vytvára softvér umelej inteligencie pre spotrebné zariadenia. The Information oznámil dohodu v novembri 2018.
Tueo Health – aplikácia, ktorá pomáha rodičom sledovať príznaky astmy u spiacich detí. Kúpená v júli 2017.
Drive.ai – startup zameraný na samo-riadiace autá. Prostredníctvom neho má Apple za cieľ podporiť vlastný vývoj systému so samo-riadiacimi vozidlami.
Fashwell – spoločnosť, ktorá navrhla prostriedok schopný rozpoznávať produkty v obrazoch, aby bolo možné prostredníctvom fotografie nakupovať. Spoločnosť kúpená v januári 2019.
IKinema – firma, ktorá sa špecializovala na technológiu, ktorá umožňovala pohybovú animáciu virtuálnych postáv v reálnom čase použiteľná v hrách alebo vo virtuálnej realite. Spoločnosť kúpená v septembri 2019.
Spectral Edge – spoločnosť vyvinula matematickú techniku ​​na vylepšenie fotografických snímok v reálnom čase. Firma kúpená v decembri 2019
Xnor.ai – sa špecializuje na umelú inteligenciu na zariadeniach. Firma bola kúpená v januári 2020 za 200 miliónov $.
Dark Sky – je jednou z najpopulárnejších aplikácií na počasie v App Store, ktorá je známa svojou presnosťou a varovaním pred búrkami. Firma kúpená v marci 2020.
Voysis – ponúka platformu, ktorá umožňuje digitálnym hlasovým asistentom lepšie porozumieť prirodzenému jazyku. Kúpa vykonaná v apríli 2020.
NextVR – spája virtuálnu realitu so športom, hudbou a zábavou a poskytuje zážitky z VR pre sledovanie živých udalostí. Firma kúpená v apríli 2020 za 100 miliónov $.
Inductiv – startup sa zaoberá machine learning a data science, ktorý bol kúpený v máji 2020 za účelom vylepšenia Siri.
Fleetsmith – je podnikový bezpečnostný softvér, ktorý obsahuje sadu manažérskych a bezpečnostných služieb, pomocou ktorých si vie používateľ automaticky spravovať aplikácie, nastavenia a predvoľby zabezpečenia a zároveň implementovať najlepšie postupy pre IT a zabezpečenie. Kúpá bola ohlásená v júni 2020.
Mobeewave – vytvorilo systém, ktorý umožňuje kupujúcim spracovať platbu klepnutím na kreditnú kartu alebo smartfón v inom telefóne. Táto funkcionalita by mohla umožniť použitie telefónov iPhone ako platobných terminálov bez potreby ďalšieho hardvéru. Firma bola kúpená v júly 2020 za 100 miliónov $.
Camerai – vyvinula technológie spojené s fotografovaním, vrátane pokročilých schopností hlbokého učenia a počítačového videnia, ktoré sa už stali významnou súčasťou každého fotoaparátu Apple a uľahčili život vývojárom, ktorí chceli zahrnúť možnosti AR do svojich rôznych funkcií. aplikácie. Kúpa prebehla vo februári 2019.
Spaces – vytvorila zážitky z VR pre video konferenčné riešenia. Kúpa bola ohlásená v auguste 2020.
Scout FM – generoval stanice podcast pokrývajúce rôzne témy, podobné rozhlasovej stanici, ale slúžiace na zážitok z podcastu. Projekt bol kúpený začiatkom roka 2020.
Vilynx – vyvinula nástroje AI, ktoré pomáhajú mediálnym spoločnostiam konkurovať Netflixu a ďalším významným mediálnym gigantom. Vilynx mal nástroj, ktorý katalogizoval nespracované video tak, aby bolo možné ho vyhľadávať, a poskytoval metadáta videa, textu a obrázkov. Projekt bol kúpený začiatkom roka 2020.

Ešte doplním jeden môj tip na kúpu. Vďaka novej službe Fitness+ má Apple angažmá na lukratívnom trhu elektronického zdravotníctva. Peloton ako poskytovateľ spinningových bicyklov a kurzov by ideálne zapadol do portfólia elektronického zdravotníctva spoločnosti.

Ako je zo zoznamu zrejmé, Apple kúpou menších firiem a startupov inovuje svoje súčasné produkty, aby obstáli v konkurencii a rozšírili súčasný ekosystém zážitkov. Rovnako sa firma pripravuje na budúcnosť v podobe nového produktu, či produktov. Môže ísť o dlho očakávané okuliare s rozšírenou realitou, ktoré majú nahradiť súčasné inteligentné telefóny alebo o vlastný samo-riadiaci automobil.

Tu treba ešte podotknúť, že si Apple veľmi nemôže dovoliť robiť veľké nákupy, pretože by na seba pútal veľa pozornosti a orgány pre hospodársku súťaž by s najväčšou pravdepodobnosťou vzniesli voči nim námietky.

Foto: Unsplash / Martin Sanchez

5 1 vote
Hodnotenie článku
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x