Vstup nových technologických firiem na burzu

Od minulého roku sa na burzu nedostala žiadna technologická firma zo slávneho kalifornského Silicon Valley. Môže to byť tým, že niektoré z nich, ktoré vzbudzovali verejný záujem ako sú Uber a Lyft, prepadli. Posledný augustový týždeň bol akčný, pretože pol tucet technologických sturtupov zo Silicon Valley a necelý pol tucet ďalších sturtupov z iných miest oznámili svoje plány IPO.

V texte uvádzam niektoré kľúčové štatistiky, stručný popis firmy, klady a zápory, ktoré môžu napomôcť investorovi pri rozhodovaní pred verejnou ponukou akcií naplánovanými koncom roka 202O.

Popis každej spoločnosti obsahuje odkaz na jej podanie S-1 na SEC. Všetky finančné údaje sú z roku 2019, pokiaľ nie je uvedené inak.

AMWELL
Symbol: AMWL
Výnosy 2019: 149 miliónov dolárov
Rast výnosov: 31%
Hrubá marža: 54%
HV: Čistá strata 88 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.amwell.com

14-ročný startup, ktorý je tiež známy ako American Well. Amwell je lídrom v oblasti telehealthu a prostredníctvom svojej softvérovej platformy pomáha spájať lekárov a zdravotné sestry s pacientmi. Pandémia COVID-19 pomohla spoločnosti zvýšiť počet návštev telehealthu o 52% za prvú polovicu tohto roka oproti začiatku podnikania. Presnejšie je to z 2,9 milióna na 5,6 milióna návštev. Google je investorom tejto spoločnosti. Amwell plánuje urobiť tradičné IPO.

PLUSY: Ako už bolo uvedené, pandémia prispela k veľkému posunu k virtuálnym návštevám zdravotnej starostlivosti, ktoré by mali pokračovať aj po odznení COVID-19. Spoločnosť má vzťahy so 150 špičkovými zdravotnými systémami, vrátane viac ako 2 000 nemocnicami.

MÍNUSY: Aj napriek svojim dlhoročným výsledkom firmamá veľké straty v pomere k svojim príjmom. Zdravotná starostlivosť je tiež vysoko regulovaným podnikaním a mohli by sa sprísniť obmedzenia vo využívaní telehealthu, z ktorých niektoré boli počas pandémie povolené.

ASANA
Symbol: SANA
Výnosy 2019: 143 miliónov dolárov
Rast výnosov: 86%
Hrubá marža: 86%
HV: Čistá strata 119 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.asana.com

Spoločnosť Asana založil v roku 2008 Dustin Moskovitz, bývalý spoluzakladateľ Facebooku. Jeho predplatený softvér pomáha pracovníkom komunikovať a koordinovať projekty bez dlhých poprepletaných e-mailov. Spoločnosť plánuje priamy úpis.

PLUSY: Spoločnosť už má 1,2 milióna platiacich používateľov. Zákazníci zvyčajne zvyšujú využitie platformy akonáhle sa prihlásia. Čistá miera udržania dolároch spoločnosti Asana, ktorá meria to, koľko zákazníci minuli v kvartáli oproti tomu, čo tí istí zákazníci minuli rok predtým, je pre rok 2020 viac ako 120%.

MÍNUSY: Existuje veľká konkurencia pre organizovanie úloh pracovníkov. Od gigantov ako Microsoft a Google až po Slack a Smartsheet.

BENTLEY SYSTEMS
Symbol: BSY
Výnosy 2019: 737 miliónov dolárov
Rast výnosov: 6%
Hrubá marža: 80%
HV: Čistý zisk 103 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.bentley.com

Bentley Systems je popredný vývojár softvéru pre návrh, výstavbu a prevádzku veľkých infraštruktúrnych projektov ako sú štadióny, priehrady alebo letiská. V roku 1984 ju založili bratia Bentleyovci (Barry, Keith, Ray a Greg). Podiel v spoločnosti má nemecký konglomerát Siemens. Bentley plánuje urobiť tradičné IPO.

PLUSY: Spoločnosť je lídrom na trhu so softvérom pre veľké stavebné projekty. Spojila sa so spoločnosťami ako je Siemens a Microsoft. Za posledný rok bola čistá miera udržania výnosov spoločnosti Bentley 110%. Spoločnosť je zisková a je v nej roky.

MÍNUSY: Výstavba infraštruktúry závisí od silných ekonomických časov. Tržby spoločnosti za posledných pár rokov veľmi nerástli. Všetky predávané akcie pochádzajú od existujúcich akcionárov, takže spoločnosť nebude mať peniaze na rozšírenie.

CORSAIR GAMING
Symbol: CRSR
Výnosy 2019: 1,1 miliardy dolárov
Rast výnosov: 17%
Hrubá marža: 20%
HV: Čistá strata 8 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.corsair.com

Spoločnosť Corsair bola založená v roku 1994. Predáva osobné počítače, periférie pre hráčov videohier a ďalších vysokovýkonných používateľov. Skupina investorov vedená spoločnosťou EagleTree Capital kúpila Coirsair v roku 2017 za 525 miliónov dolárov. Spoločnosť plánuje tradičný úpis IPO.

PLUSY: Výdavky na videohry počas pandémie prežívajú boom a spoločnosť Corsair je jedným z najlepších dodávateľov špičkových počítačov požadovaných hráčmi. Spoločnosť bola zisková v prvej polovici roku 2020. Na splácanie dlhu použije výnosy z IPO, čo ešte viac posilní jej hospodársky výsledok.

MÍNUSY: Predaj počítačov je vysoko konkurenčné prostredie a podlieha rýchlym technologickým zmenám.

JFROG
Symbol: FROG
Výnosy 2019: 105 miliónov dolárov
Rast výnosov: 65%
Hrubá marža: 81%
HV: Čistá strata 5 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.jfrog.com

Izraelská spoločnosť bola založená v roku 2008. Poskytuje softvér, ktorý pomáha programátorom aktualizovať a udržiavať ich produkty. Spoločnosť plánuje tradičné IPO.

PLUSY: Spoločnosť je takmer zisková. Za prvú polovicu roka 2020 vykázala stratu menej ako 500 000 dolárov. Miera čistého udržania výnosov bola 139%.

MÍNUSY: Štýl vývoja softvéru, ktorý podporuje JFrog, nie je spôsob, akým väčšina vývojárov dnes vydáva programy, a nemusí sa uchytiť.

PALANTIR TECHNOLOGIES
Symbol: PLTR
Výnosy 2019: 743 miliónov dolárov
Rast výnosov: 25%
Hrubá marža: 67%
HV: Čistá strata 580 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.palantir.com

Palantir, aložený v roku 2003, vytvoril softvér, ktorý pomáha obranným a spravodajským analytikom triediť obrovské množstvo informácií a chytať teroristov. Od tej doby sa rozvetvil a ponúka softvér na analýzu veľkých dát aj pre komerčných zákazníkov. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ je Alex Karp. Spoločnosť plánuje priamy úpis.

PLUSY: Palantir sa stal synonymom odhaľovania podvodov a priestupkov. Vzhľadom na ľudskú povahu je nepravdepodobné, že by sa to zmenilo. Keď bude svet čoraz viac digitálnejší, Palantir bude mať k dispozícii čoraz viac údajov na analýzu. Pri tomto tempe môže spoločnosť dosiahnuť ročný príjem 1 miliardu dolárov.

MÍNUSY: Napriek tomu, že Palantir podniká takmer dve desaťročia, zatiaľ nie je ziskový, pretože podstatnú časť nákladov tvorí výskum a vývoj. Čo je takmer polovica jeho výnosov. Hoci v prvej polovici roku 2020 klesli náklady na menej ako jednu tretinu. Palantir je už teraz svojimi podporovateľmi z Venture Capital fondov ohodnotený na dvadsať miliárd dolárov.

SNOWFLAKE
Symbol: SNOW
Výnosy 2019: 265 miliónov dolárov (fiškálny rok končiaci sa 31. januára 2020)
Rast výnosov: 174%
Hrubá marža: 56%
HV: Čistá strata 349 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.snowflake.com

Spoločnosť Snowflake, ktorú v roku 2012 založili bývalí vývojári spoločnosti Oracle, neusiluje o nič iné, než znovuobjaviť databázu pre éru cloud computingu. Nový generálny riaditeľ Frank Slootman rýchlo zvyšuje svoju predajnú silu. Spoločnosť plánuje tradičný úpis IPO.

PLUSY: Snowflake je jednou z najrýchlejšie rastúcich aplikácií vo svete podnikania, pretože pomáha zákazníkom využívať obrovské množstvo dát rýchlejšie a lacnejšie ako staršie riešenia. Jej miera čistého udržania výnosov bola v minulom roku 169%.

MÍNUSY: Tlak predaja software viedol k masívnym predajným a marketingovým nákladom, ktoré v minulom roku prekročili príjmy (aj keď nie v prvej polovici roku 2020). Mnoho ďalších spoločností vidí rovnakú príležitosť, vrátane hlavných poskytovateľov cloudových služieb: Amazon, Google a Microsoft a samotného Oracle. Softvér Snowflake beží na serveroch hlavných poskytovateľov cloudových služieb, takže v určitom zmysle je Snowflake závislý od svojich rivalov.

SUMO LOGIC
Symbol: SUMO
Výnosy 2019: 155 miliónov USD (fiškálny rok končiaci sa 31. januára 2020)
Rast výnosov: 50%
Hrubá marža: 71%
HV: Čistá strata 92 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.sumologic.com

Desať rokov stará cloudová služba sa snaží pomôcť podnikom monitorovať kľúčové metriky a informácie v reálnom čase. A to všetko od predaja zákazníkom po narušenie kybernetickej bezpečnosti. Tvrdí, že pre svojich zákazníkov monitoruje 19 miliárd eventov za sekundu. Spoločnosť Sumo Logic plánuje urobiť tradičné IPO.

PLUSY: Rastúce trendy smart machines, internetu vecí, používanie aplikácií umelej inteligencie a strojového učenia znamenajú, že spoločnosť Sumo Logic by mala byť naďalej veľmi žiadaná zo strany rastúcej zákazníckej základne.

MÍNUSY: Existuje dostatok konkurencie, ktorá tiež využíva umelú inteligenciu alebo internet vecí pre podniky ako napríklad Splunk, Elastic a Datadog po Amazon a Microsoft.

UNITY
Symbol: U
Výnosy 2019: 542 miliónov dolárov
Rast výnosov: 42%
Hrubá marža: 78%
HV: Čistá strata 163 miliónov dolárov
Domovská stránka: www.unity.com

Spoločnosť Unity bola založená v roku 2004. Unity poskytuje softvérovú oporu pre mnoho populárnych videohier v reálnom čase, rovnako aj pre mobilné zariadenia, vrátane Township, Monument Valley a Oddworld. Spoločnosť tvrdí, že tento softvér používa 53% z 1 000 najlepších hier v obchodoch s mobilnými aplikáciami Apple a Google. Unity plánuje urobiť tradičné IPO.

PLUSY: Mobilné hranie zostáva rýchlo sa rozvíjajúcim trhom a Unity expanduje do ďalších oblastí, ako sú zážitky z virtuálnej reality. Konkurent Epic Games nedávno ohrozil svoju reputáciu zažalovaním spoločnosti Apple.

MÍNUSY: Unity je na trhu už 16 rokov a stále prichádza o peniaze. Ako zistil konkurenčný Epic, Apple a Google môžu pre vývojárov hier na ich dominantných mobilných platformách stanoviť náročné podmienky.

Photo: Unsplash / Josh Spires Dronenr

4 1 vote
Hodnotenie článku
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x